Video: Dussintals personliga tillhörigheter till Elvis Presley säljs på auktion
2024 Författare: Richard Flannagan | [email protected]. Senast ändrad: 2023-12-16 00:18
Mer än 170 personliga tillhörigheter till den legendariska sångerskan Elvis Presley säljs på auktion. Auktionen kommer att hållas som en del av den så kallade "Elvis Week", som äger rum i USA varje år och är tillägnad årsdagen av rock and roll-kungen. Som alltid kommer galahändelsen att äga rum på Graceland Estate i förorterna till Memphis, Tennessee. Det var här Presley bodde
"Elvis Week" i Graceland är ett ganska storskaligt kulturevenemang. Varje år samlas hans fans på sångarens gods. Auktionen är bara ett av många evenemang. Under hela veckan visar gården temafilmer, genomför samtal och föreläsningar, möten med fans och jubileumskvällar hålls här. Det är danser nästan varje kväll. Natten 15-16 augusti samlas alla Elvis-fans på gården för att hedra hans minne och tända ljus. Evenemanget slutar i gryningen.
När det gäller den pågående auktionen tillhör cirka 200 partier som ställts ut på den privata samlare. Bland de mest attraktiva utställningarna den här gången kommer att vara ett guldhänge med diamanter, som Presley gav till amerikanska sångaren Sammy Davis Jr., samt en vit kostym, samma där King of Rock and Roll en gång uppträdde i Las Vegas.
Elvis Presley dog den 16 augusti 1977. Enligt den preliminära versionen dog den 42-åriga sångaren av hjärtsvikt, men senare blev det känt att artisten hade tagit en överdriven dos mediciner. Detta blev känt efter en lämplig medicinsk undersökning. Den delvisa sekretessen för undersökningen av omständigheterna kring sångarens död har gett upphov till en mängd olika versioner, inklusive överdosering av droger och mord.
Rekommenderad:
Hur man känner sig som en cowboy: en exakt kopia av en amerikansk stad från 1800 -talet säljs på auktion
Varje fan av västerlänningar har nu möjlighet att bli sheriff i en amerikansk stad på 1800 -talet - och inte virtuellt, men i verkligheten. Men för detta måste du betala cirka 1,7 miljoner dollar (1,2 miljoner pund). Det är för detta pris som staden i vilda västern blev till salu genom Sotheby's. Mer exakt, en kopia av den. Allt här är som i en riktig gammal amerikansk stad: ett hotell, en kyrka, ett fängelse, en dans- och biljardrum, en fotostudio och naturligtvis en frisör
Elvis Presleys smycken och plagg säljs på auktion i USA
I USA hölls en auktion, under vilken kläder, smycken och annat som tillhörde den berömda artisten Elvis Presley såldes. Arrangörerna av auktionen var Elvis arvingar
Asyas många ansikten: 6 personliga tillhörigheter till Anastasia Tsvetaeva avslöjar aspekterna hos poetens personlighet och ödesomgångar
Anastasia Tsvetaeva är inte bara syster till den berömda poeten. Hennes långa liv - hon gick bort 98 år gammal - kan kallas en illustration av 1900 -talets nationella historia. "Asya med många ansikten", som Alexander Kovaldzhi kallade henne, berördes av många viktiga händelser under dessa år - revolutionen, inbördeskriget, Sovjetunionens skapande och upplösning, de stalinistiska förtryckningarna … Under hela hennes liv, hon bar en kärlek till arbete, blev författare till många böcker, lärare för unga författare. pedagog för barnbarn och barnbarnsbarn. Hennes mångåriga arbete för att bevara
25 fotografier av Stalins personliga tillhörigheter och 10 fakta om sovjetfolks ledare
Joseph Stalin är en av de mest kontroversiella personligheterna i rysk historia. Någon talar om hans bidrag till segern och återställandet av landet, och någon - om de fruktansvärda förtryckningarna. I vår recension finns det flera intressanta fakta om Stalin och fotografier av hans personliga tillhörigheter, som kan användas för att komponera ett porträtt av Generalissimo
Husbil för "King of Rock and Roll" Elvis Presley såldes på auktion för $ 67,6 tusen
På en ny auktion i USA såldes en husbil som tidigare ägdes av Elvis Presley med Priscilla Presley, hans fru. Från försäljningen av det här objektet lyckades vi rädda beloppet på 67,6 tusen dollar