Den första bibeln på ryska av skrivaren Fedorov säljs på auktion i S: t Petersburg

Video: Den första bibeln på ryska av skrivaren Fedorov säljs på auktion i S: t Petersburg

Video: ТАТУ: 20 лет спустя! Главная российская группа в мире - YouTube 2024, Maj

Den första sommardag, det vill säga den första juni, kommer en auktion att äga rum i S: t Petersburg. Detta blir den tolfte auktionen med titeln Rare Books. Grafik. Vinyl , som innehas av Ryska federationens auktionshus. Ett stort antal partier kommer att säljas på denna auktion, och Ostrogbibeln är bland de mest värdefulla av dem. Dess särdrag är att det är den första bibeln översatt till ryska, utgiven 1581 av den första skrivaren Ivan Fedorov. Nyhetsmedierna fick reda på detta från presstjänsten från Ryska federationens auktionshus.

Totalt planeras 341 föremål att säljas under denna auktion. Minimikostnaden för mycket på dessa auktioner är 1 000 rubel, och den högsta - 1,2 miljoner rubel. Bland de många lotter som valts ut för handel i Sankt Petersburg finns autografer, skönlitteratur, filmaffischer, litografier, sällsynta publikationer (barnlitteratur, konst, lag, finans, historia), samlingsbara vinylskivor, tryck, beskrivningar av städer och hela länder.

Ostrogbibeln är en av de partier som borde vara särskilt intressanta för köpare. Experter har uppskattat det här objektet till 500-550 tusen rubel. Detta är en ganska sällsynt bok, eftersom totalt vid den tiden inte mer än 1, 5 tusen exemplar publicerades. Det är värt att uppmärksamma det faktum att en sådan bok är ett monument av nationell betydelse, och därför kan den inte lämna Rysslands gränser.

Till salu i Sankt Petersburg denna gång bestämde de sig för att sätta upp en almanacka med namnet "Northern Flowers", som publicerades 1825. Denna almanacka samlades in av baron Delvig och uppskattas till 150-170 tusen rubel. Dess värde ligger i det faktum att under den berömda ryska poetens, författaren Alexander Sergejevitsj Pusjkins livstid, hans verk som "Proserpina", "Demon", "Song of the Prophetic Oleg", samt några utdrag ur dikten "Eugene Onegin" publicerades.

Titeln på den dyraste delen av den kommande auktionen är samlingen av Marina Tsvetaeva, kallad”After Russia. 1922-1925 . Kostnaden är 1, 2-1, 5 miljoner rubel av den anledningen att detta är den sista livstidsupplagan av den berömda poetessan. I år, för första gången på en sådan auktion, beslutades det att sälja en samling vinylskivor, som innehöll 13 skivor av den legendariska Queen -gruppen. Denna uppsättning är intressant eftersom den var signerad av alla musiker i gruppen. De uppskattade det till 400-450 tusen rubel.

Rekommenderad: