Video: Den första bibeln på ryska av skrivaren Fedorov säljs på auktion i S: t Petersburg
2024 Författare: Richard Flannagan | [email protected]. Senast ändrad: 2023-12-16 00:18
Den första sommardag, det vill säga den första juni, kommer en auktion att äga rum i S: t Petersburg. Detta blir den tolfte auktionen med titeln Rare Books. Grafik. Vinyl , som innehas av Ryska federationens auktionshus. Ett stort antal partier kommer att säljas på denna auktion, och Ostrogbibeln är bland de mest värdefulla av dem. Dess särdrag är att det är den första bibeln översatt till ryska, utgiven 1581 av den första skrivaren Ivan Fedorov. Nyhetsmedierna fick reda på detta från presstjänsten från Ryska federationens auktionshus.
Totalt planeras 341 föremål att säljas under denna auktion. Minimikostnaden för mycket på dessa auktioner är 1 000 rubel, och den högsta - 1,2 miljoner rubel. Bland de många lotter som valts ut för handel i Sankt Petersburg finns autografer, skönlitteratur, filmaffischer, litografier, sällsynta publikationer (barnlitteratur, konst, lag, finans, historia), samlingsbara vinylskivor, tryck, beskrivningar av städer och hela länder.
Ostrogbibeln är en av de partier som borde vara särskilt intressanta för köpare. Experter har uppskattat det här objektet till 500-550 tusen rubel. Detta är en ganska sällsynt bok, eftersom totalt vid den tiden inte mer än 1, 5 tusen exemplar publicerades. Det är värt att uppmärksamma det faktum att en sådan bok är ett monument av nationell betydelse, och därför kan den inte lämna Rysslands gränser.
Till salu i Sankt Petersburg denna gång bestämde de sig för att sätta upp en almanacka med namnet "Northern Flowers", som publicerades 1825. Denna almanacka samlades in av baron Delvig och uppskattas till 150-170 tusen rubel. Dess värde ligger i det faktum att under den berömda ryska poetens, författaren Alexander Sergejevitsj Pusjkins livstid, hans verk som "Proserpina", "Demon", "Song of the Prophetic Oleg", samt några utdrag ur dikten "Eugene Onegin" publicerades.
Titeln på den dyraste delen av den kommande auktionen är samlingen av Marina Tsvetaeva, kallad”After Russia. 1922-1925 . Kostnaden är 1, 2-1, 5 miljoner rubel av den anledningen att detta är den sista livstidsupplagan av den berömda poetessan. I år, för första gången på en sådan auktion, beslutades det att sälja en samling vinylskivor, som innehöll 13 skivor av den legendariska Queen -gruppen. Denna uppsättning är intressant eftersom den var signerad av alla musiker i gruppen. De uppskattade det till 400-450 tusen rubel.
Rekommenderad:
Hur man känner sig som en cowboy: en exakt kopia av en amerikansk stad från 1800 -talet säljs på auktion
Varje fan av västerlänningar har nu möjlighet att bli sheriff i en amerikansk stad på 1800 -talet - och inte virtuellt, men i verkligheten. Men för detta måste du betala cirka 1,7 miljoner dollar (1,2 miljoner pund). Det är för detta pris som staden i vilda västern blev till salu genom Sotheby's. Mer exakt, en kopia av den. Allt här är som i en riktig gammal amerikansk stad: ett hotell, en kyrka, ett fängelse, en dans- och biljardrum, en fotostudio och naturligtvis en frisör
Elvis Presleys smycken och plagg säljs på auktion i USA
I USA hölls en auktion, under vilken kläder, smycken och annat som tillhörde den berömda artisten Elvis Presley såldes. Arrangörerna av auktionen var Elvis arvingar
Ingen glans: Informella fotografier av den brittiska kungafamiljen säljs på auktion
Ett intressant arkiv med fotografier av kungafamiljen är på auktion i Storbritannien. Den innehåller bilder som tagits under fyra decennier - på 1950- - 1980 -talet. Du kan se ett foto av den 20-årige skäggiga prins Charles, som är påfallande lik sin son Harry idag, inofficiella bilder på prinsessan Anne, prinsessan Margaret, prins Philip och Elizabeth II själv
Dussintals personliga tillhörigheter till Elvis Presley säljs på auktion
Mer än 170 personliga tillhörigheter till den legendariska sångerskan Elvis Presley säljs på auktion. Auktionen kommer att hållas som en del av den så kallade "Elvis Week", som äger rum i USA varje år och är tillägnad årsdagen av rock and roll-kungen. Som alltid kommer galahändelsen att äga rum på Graceland Estate i förorterna till Memphis, Tennessee. Det var här Presley bodde
Bibeln signerad Whitney Houston säljs för 95 000 dollar
Bibeln säljs till ett pris av 95 tusen dollar, som tillhörde Whitney Houston, den världsberömda amerikanska sångerskan. En av de utländska portalerna säger att sommaren 2011 hyrde sångaren ett hus. Efter det hittade ägaren till just det här huset personliga tillhörigheter till sångerskan Whitney Houston