Innehållsförteckning:
- 1. Napoleon Bonaparte -sabel ($ 6.500.000)
- 2. Louis XV silver tureen ($ 10 287 500)
- 3. Tiara med smaragder och diamanter (12 100 000 dollar)
- 4. Ming -dynastins gyllene stativ (14,8 miljoner dollar)
- 5. Battle Horn (Oliphant) (16 100 000 dollar)
- 6. Leonardo da Vincis kod för Leicester ($ 30 800 000)
- 7. Skåpkontoret "Badminton" ($ 36.000.000)
- 8. Qing -dynastin vas (83 miljoner dollar)
Video: 8 dyraste antikviteter som säljs på auktion
2024 Författare: Richard Flannagan | [email protected]. Senast ändrad: 2023-12-16 00:18
Vissa anser att antika föremål inte är annat än bara disk och möbler. För andra är sällsynta saker ovärderliga. Men i en auktion har allt ett värde. Denna recension innehåller de dyraste antikviteter som har gått under hammaren.
1. Napoleon Bonaparte -sabel ($ 6.500.000)
När han återvände till nästa strid, brukade Napoleon Bonaparte ta med sig en pistol och sabel, gjord för honom i ett enda exemplar. Den unika guldbelagda sabeln låg under Napoleon 1800 under slaget vid Marengo, när den franska armén drev österrikarna ut ur Italien.
Sabren överfördes i Bonaparte -familjen från generation till generation, tills den 1978 erkändes som en nationell skatt i Frankrike. 2007 såldes Napoleons sabel på auktion för 6,5 miljoner dollar.
2. Louis XV silver tureen ($ 10 287 500)
Denna fantastiska terräng gjordes av silversmeden Thomas Germain 1733 för Louis XV. På Sothebys auktion beskrevs det som "ett föremål genomsyrat av historia, som lyckades undvika att smälta in för den franska revolutionens behov." Detta bestick såldes 1996 för 10 287 500 dollar, tre gånger det belopp som ursprungligen begärdes.
3. Tiara med smaragder och diamanter (12 100 000 dollar)
Dekorerad med 11 sällsynta colombianska smaragder och gulgröna diamanter, är lyxiga tiara av tyska prinsessan Katharina Henkel von Donnersmarck över 500 karat. Enligt legenden var dessa ädelstenar en gång en del av halsbandet som bärs av indiska Maharaja. Emeralds bytte flera ägare tills de köptes av Guido Henkel von Donnersmark. Tiaran såldes på Sotheby's i maj 2011 för 12,1 miljoner dollar.
4. Ming -dynastins gyllene stativ (14,8 miljoner dollar)
2008 såldes det kinesiska Ming -dynastins gyllene stativ för 14,8 miljoner dollar. Det är en av åtta sådana antikviteter som har överlevt till denna dag. Detta stativ användes vid hovet av kejsaren Xuande, som regerade från 1399 till 1435.
5. Battle Horn (Oliphant) (16 100 000 dollar)
Detta krigshorn (Oliphant) är tillverkat av elefant elfenben. Intrikata mönster med jaktmotiv är huggen på den. Den mest kända Oliphant förekommer i Song of Roland, skapad på 1000 -talet. Hittills finns bara sex av dessa stridshorn kvar. En av dem såldes på en auktion i Skandinavien för 16,1 miljoner dollar.
6. Leonardo da Vincis kod för Leicester ($ 30 800 000)
Thomas Cox, Earl of Leicester, köpte detta gamla vetenskapliga dokument 1719. Manuskriptet består av 18 pappersark som är vikta på mitten och inskrivna på båda sidor för att bilda 72 sidor. Anteckningsboken innehåller anteckningar av Leonardo da Vinci, skriven i hans hemliga teknik för spegelskrivning. Manuskriptet innehåller forskarens reflektioner om fossilernas natur, vattnets egenskaper och månens yta.
Koden såldes 1994 till Bill Gates, som sedan digitaliserade varje sida och lade den på Internet. The Code of Leicester själv ställs regelbundet ut på olika museer runt om i världen.
7. Skåpkontoret "Badminton" ($ 36.000.000)
Cabinet Bureau "Badminton" har två gånger satt rekord för den högsta kostnaden på auktioner. År 1990 var priset 16,6 miljoner dollar, och 2004 förvärvades byrån av prinsen av Liechtenstein för 36 miljoner dollar.
Skåpbyrån gjordes på order av den tredje hertigen av Beaufort i Florens 1726. Det tog hantverkarna 6 år att bygga ett 3, 6-meters skåp av ebenholts och förgyllt brons.
8. Qing -dynastin vas (83 miljoner dollar)
Qing -dynastins kinesiska vas anses vara den dyraste antika varan som säljs på auktion. En porslinsvas på 40 centimeter upptäcktes av misstag i ett hus i London. Till en början uppskattades fartyget till 1 000 pund, men när experter bekräftade dess äkthet "hoppade" antikens värde till 1 miljon.
Den kinesiska vasen är från mitten av 1700-talet. Det skiljer sig från andra liknande föremål genom ett komplext mönster. 2010 köptes den för 83 miljoner dollar.
Allt går från auktionen. Dessa 10 dyraste fotografier sålda på auktion vissa kan bli chockade över deras innehåll.
Rekommenderad:
Hur man känner sig som en cowboy: en exakt kopia av en amerikansk stad från 1800 -talet säljs på auktion
Varje fan av västerlänningar har nu möjlighet att bli sheriff i en amerikansk stad på 1800 -talet - och inte virtuellt, men i verkligheten. Men för detta måste du betala cirka 1,7 miljoner dollar (1,2 miljoner pund). Det är för detta pris som staden i vilda västern blev till salu genom Sotheby's. Mer exakt, en kopia av den. Allt här är som i en riktig gammal amerikansk stad: ett hotell, en kyrka, ett fängelse, en dans- och biljardrum, en fotostudio och naturligtvis en frisör
Elvis Presleys smycken och plagg säljs på auktion i USA
I USA hölls en auktion, under vilken kläder, smycken och annat som tillhörde den berömda artisten Elvis Presley såldes. Arrangörerna av auktionen var Elvis arvingar
Den första bibeln på ryska av skrivaren Fedorov säljs på auktion i S: t Petersburg
Den första sommardag, det vill säga den första juni, kommer en auktion att äga rum i S: t Petersburg. Detta blir den tolfte auktionen med titeln Rare Books. Grafik. Vinyl ", som innehas av Ryska federationens auktionshus. Ett stort antal partier kommer att säljas på denna auktion, och Ostrogbibeln är bland de mest värdefulla av dem. Dess särdrag är att det är den första bibeln översatt till ryska, utgiven 1581 av den första skrivaren Ivan Fedorov. Denna nyhet har publicerats
Ingen glans: Informella fotografier av den brittiska kungafamiljen säljs på auktion
Ett intressant arkiv med fotografier av kungafamiljen är på auktion i Storbritannien. Den innehåller bilder som tagits under fyra decennier - på 1950- - 1980 -talet. Du kan se ett foto av den 20-årige skäggiga prins Charles, som är påfallande lik sin son Harry idag, inofficiella bilder på prinsessan Anne, prinsessan Margaret, prins Philip och Elizabeth II själv
Dussintals personliga tillhörigheter till Elvis Presley säljs på auktion
Mer än 170 personliga tillhörigheter till den legendariska sångerskan Elvis Presley säljs på auktion. Auktionen kommer att hållas som en del av den så kallade "Elvis Week", som äger rum i USA varje år och är tillägnad årsdagen av rock and roll-kungen. Som alltid kommer galahändelsen att äga rum på Graceland Estate i förorterna till Memphis, Tennessee. Det var här Presley bodde