Innehållsförteckning:

8 dyraste antikviteter som säljs på auktion

Video: 8 dyraste antikviteter som säljs på auktion

Video: Are There Secret Doorways in King Tut's Burial Chamber? - YouTube 2024, Maj
De dyraste antikviteterna som gick under hammaren

Vissa anser att antika föremål inte är annat än bara disk och möbler. För andra är sällsynta saker ovärderliga. Men i en auktion har allt ett värde. Denna recension innehåller de dyraste antikviteter som har gått under hammaren.

1. Napoleon Bonaparte -sabel ($ 6.500.000)

Sabre av Napoleon Bonaparte, såld på auktion för 6,5 miljoner dollar

När han återvände till nästa strid, brukade Napoleon Bonaparte ta med sig en pistol och sabel, gjord för honom i ett enda exemplar. Den unika guldbelagda sabeln låg under Napoleon 1800 under slaget vid Marengo, när den franska armén drev österrikarna ut ur Italien.

Sabel av kejsaren Napoleon Bonaparte

Sabren överfördes i Bonaparte -familjen från generation till generation, tills den 1978 erkändes som en nationell skatt i Frankrike. 2007 såldes Napoleons sabel på auktion för 6,5 miljoner dollar.

2. Louis XV silver tureen ($ 10 287 500)

Silver tureen gjord av mästaren Germain för kung Louis XV

Denna fantastiska terräng gjordes av silversmeden Thomas Germain 1733 för Louis XV. På Sothebys auktion beskrevs det som "ett föremål genomsyrat av historia, som lyckades undvika att smälta in för den franska revolutionens behov." Detta bestick såldes 1996 för 10 287 500 dollar, tre gånger det belopp som ursprungligen begärdes.

3. Tiara med smaragder och diamanter (12 100 000 dollar)

Prinsessan Katharina Henkel och hennes tiara

Dekorerad med 11 sällsynta colombianska smaragder och gulgröna diamanter, är lyxiga tiara av tyska prinsessan Katharina Henkel von Donnersmarck över 500 karat. Enligt legenden var dessa ädelstenar en gång en del av halsbandet som bärs av indiska Maharaja. Emeralds bytte flera ägare tills de köptes av Guido Henkel von Donnersmark. Tiaran såldes på Sotheby's i maj 2011 för 12,1 miljoner dollar.

Tiara med 11 smaragder
Tiara med 11 smaragder

4. Ming -dynastins gyllene stativ (14,8 miljoner dollar)

Kinesiskt stativ från Ming -dynastin

2008 såldes det kinesiska Ming -dynastins gyllene stativ för 14,8 miljoner dollar. Det är en av åtta sådana antikviteter som har överlevt till denna dag. Detta stativ användes vid hovet av kejsaren Xuande, som regerade från 1399 till 1435.

Ming -dynastins kinesiska stativ sålde för 14,8 miljoner dollar

5. Battle Horn (Oliphant) (16 100 000 dollar)

Slaghorn (Oliphant)
Slaghorn (Oliphant)

Detta krigshorn (Oliphant) är tillverkat av elefant elfenben. Intrikata mönster med jaktmotiv är huggen på den. Den mest kända Oliphant förekommer i Song of Roland, skapad på 1000 -talet. Hittills finns bara sex av dessa stridshorn kvar. En av dem såldes på en auktion i Skandinavien för 16,1 miljoner dollar.

6. Leonardo da Vincis kod för Leicester ($ 30 800 000)

Codex Leicester av Leonardo da Vinci

Thomas Cox, Earl of Leicester, köpte detta gamla vetenskapliga dokument 1719. Manuskriptet består av 18 pappersark som är vikta på mitten och inskrivna på båda sidor för att bilda 72 sidor. Anteckningsboken innehåller anteckningar av Leonardo da Vinci, skriven i hans hemliga teknik för spegelskrivning. Manuskriptet innehåller forskarens reflektioner om fossilernas natur, vattnets egenskaper och månens yta.

Koden såldes 1994 till Bill Gates, som sedan digitaliserade varje sida och lade den på Internet. The Code of Leicester själv ställs regelbundet ut på olika museer runt om i världen.

7. Skåpkontoret "Badminton" ($ 36.000.000)

Skåpkontoret "Badminton" i Wien (Österrike)

Cabinet Bureau "Badminton" har två gånger satt rekord för den högsta kostnaden på auktioner. År 1990 var priset 16,6 miljoner dollar, och 2004 förvärvades byrån av prinsen av Liechtenstein för 36 miljoner dollar.

Skåpbyrån gjordes på order av den tredje hertigen av Beaufort i Florens 1726. Det tog hantverkarna 6 år att bygga ett 3, 6-meters skåp av ebenholts och förgyllt brons.

Skåpbyrån "Badminton"
Skåpbyrån "Badminton"

8. Qing -dynastin vas (83 miljoner dollar)

Qing -dynastin kinesisk vas
Qing -dynastin kinesisk vas

Qing -dynastins kinesiska vas anses vara den dyraste antika varan som säljs på auktion. En porslinsvas på 40 centimeter upptäcktes av misstag i ett hus i London. Till en början uppskattades fartyget till 1 000 pund, men när experter bekräftade dess äkthet "hoppade" antikens värde till 1 miljon.

Den kinesiska vasen är från mitten av 1700-talet. Det skiljer sig från andra liknande föremål genom ett komplext mönster. 2010 köptes den för 83 miljoner dollar.

En vas från Qing-dynastin från mitten av 1700-talet

Allt går från auktionen. Dessa 10 dyraste fotografier sålda på auktion vissa kan bli chockade över deras innehåll.

Rekommenderad: