Innehållsförteckning:

Vad är hemligheten med Rembrandts självporträtt, som slog rekordet för världsauktioner

Video: Vad är hemligheten med Rembrandts självporträtt, som slog rekordet för världsauktioner

Video: Jag tror jag är lite kär i dig - YouTube 2024, Maj

Inget konstnärs ansikte kan vara lika lätt att känna igen som Rembrandts ansikte: han fångade sin bild i en mängd olika stämningar och dräkter i cirka åttio målningar, tryck och teckningar, och med hänsynslös introspektion skisserade dess förändringar: från en ambitiös och självsäker ungdom på tjugotvå år till en sliten och för tidigt gammal man på sextiotre år. Och ett av dessa självporträtt satte nyligen ett nytt världsrekord. Det såldes på auktion för nästan nitton miljoner dollar.

Rembrandt van Rijn: självporträtt, 1628. / Foto: aylishgiamei.blogspot.com

Rembrandt är en av 1600 -talets mest mångsidiga målare

Han var en av 1600 -talets mest mångsidiga målare och utforskade ett brett spektrum av genrer, inklusive historiska målningar, porträtt och landskap. Oavsett objekt eller objekt, fångar hans verk en känsla av individuell anda och djup känslomässig uttrycksfullhet, egenskaper som han var känd för på sin tid.

Även om Rembrandts självporträtt idag verkar vara en sammanhängande serie som fångar nästan hela hans karriär, finns det ingen anledning att anta att de uppfattades som en serie, eller att det fanns ett gemensamt motiv i deras skapande.

Självporträtt, 1629. / Foto: pototschnik.com

Konstnärens tidiga bild, gravyr och handritade självporträtt från hans Leyden-period är ofta liknande utforskningar av karaktär och övningar för att skildra stämningar och ljusinsläpp, men de väcker ändå ett intresse för introspektion och självprojektion.

Självporträtt i orientalisk klänning, 1631. / Foto: wikioo.org

Van Rijn måste ha blivit känd för sina självporträtt tidigt i sin egen karriär, för när han etablerade sin ateljé i Amsterdam skrev han tydligt dem för försäljning till kunder, säkert som svar på efterfrågan. Hans frisläppande av självporträtt till salu expanderade betydligt under de följande åren, men föll snabbt efter början av 1640-talet. Att besöka en konstnärs ateljé var redan ett populärt tidsfördriv bland konstälskare, och på 1630 -talet målade Rembrandt inte bara själv, hans elever målade också hans porträtt till salu.

Rembrandt och Saskia, 1635. / Foto: yoi-art.at.webry.info

Vad är hemligheten med Rembrandts målningar

Till skillnad från sin samtid, gav Rembrandt sina gravyrer en målerisk kvalitet som uppnåddes genom en suggestiv behandling av ljus och mörker.

Hans stil tog snart en banbrytande vändning med hans användning av ljus, vilket lämnade stora delar av hans målningar gömda i skugga.

Porträtt av en ung man med krage och basker, 1639. / Foto: feedback.nevsedoma.com.ua

Genom hans tolkning dämpades belysningen snabbt när den spred sig över målningen, vilket skapade fläckar av ljusstyrka och fickor av djupt mörker. I ett exempel på ett självporträtt, målat när Rembrandt var femtiofyra år, var konstnären obarmhärtig i att skildra tecken på åldrande på sitt eget ansikte, måla i hög lättnad för att förmedla en rynkande panna, tunga påsar under ögonen och en dubbelhaka.

Självporträtt, 1642. / Foto: yoi-art.at.webry.info

Men som regel spårades några mönster i alla hans självporträtt. Det finns många självporträtt där betraktaren kan se Rembrandt klädd i fashionabla kläder.

Att klä ut sig var inte ovanligt för holländska artister, men i van Rijns verk var kläderna lyxigare än vanligt. Modehistoriker som tittar på några av målningarna förknippar funktionerna i hans garderob med 1500 -talets kläder som vanligtvis användes i Italien och Tyskland.

Självporträtt i basker och krage upphöjt, 1659. / Foto: chillroom.co.za

Rembrandts poser är inspirerade av flera andra verk, inklusive porträttet av Raphael Baldassare Castiglione (nu i Louvren), Albrecht Durer och andra.

Enligt vissa moderna historiker och experter imiterade Rembrandt ofta artister från 1500-talet som Titian och Durer, som målade mycket fint och graciöst.

Ännu ett självporträtt från 1659. / Foto: jbgravereaux.tumblr.com

Till skillnad från många unga konstnärer signerade Rembrandt sina självporträtt bara med sitt eget namn och så stort att betraktaren inte skulle sakna honom. Han såg hur konstnärer som Raphael, Titian, Michelangelo signerade sina verk med namn, så han bestämde sig också för att använda denna metod för sina självporträtt och inte bara.

Nytt världsrekord

Men tillbaka till porträttet, som satte nytt världsrekord.

Självporträtt vid staffliet. / Foto: berfrois.com

En av få privatägda Rembrandt van Rijn självporträtt auktionerades ut på Sotheby's förra månaden. 1632-målningen, skapad när Rembrandt bara var tjugosex år gammal, uppskattades till mellan femton och tjugo miljoner dollar.

Målningen, som avbildar konstnären i en volangskrage och en svart hatt, kan ha tänkts som ett slags "visitkort".

Självporträtt 1635-1636 / Foto: ja.wahooart.com

Men en annan spännande idé är att han skapade den för att imponera på släktingarna till hans blivande fru, Saskia van Uijlenburg, en musa som senare skulle dyka upp i flera av konstnärens berömda verk. Vissa forskare tror att Rembrandts kläder, vilket tyder på att han har samma status som sina klienter, borde ha signalerat välståndet hos den borgerliga Van Uylenburg -familjen. Det är anmärkningsvärt att duken målades i tillräckligt liten skala för att den skulle kunna skickas över landet till staden där hon bodde då.

Samma rekordhållare: Självporträtt av Rembrandt, 1632. / Foto: google.com

När Rembrandt målade färdigt var han mitt i att bli en förlorad konstnär i Amsterdam. Sothebys medordförande i Old Master Paintings, George Gordon, säger att den lilla kompositionen snabbt gjordes eftersom signaturen lades till duken medan färgen fortfarande var våt. (En liknande bild av hans signatur, som Rembrandt endast använde under en kort tid, kan ses i Anatomy Lesson av Dr. Nicolaes Tulip).

Självporträtt med en brättad hatt, 1632. / Foto: robertmorritt.com

Jobbet har en fascinerande marknadshistoria. Förra gången detta självporträtt dök upp på auktion var 1970, då det köptes från den anonyma samlingen av den parisiska samlaren J. O. Legenguk för endast sex hundra femtio pund sterling vid en tidpunkt då dess äkthet ännu inte hade fastställts. Den här gången såldes den av en samlare som köpte tavlan 2005 av den nederländska återförsäljaren Noortman Master Paintings.

Självporträtt med två cirklar, 1665-1669 / Foto: proprofs.com

Sex samlare kämpade för det. Den slutliga kostnaden för målningen var dubbelt så hög som det tidigare rekordet 2003 (nästan sju miljoner pund sterling). Som ett resultat såldes självporträttet av Rembrandt på en auktion i London för nästan nitton miljoner dollar.

Som det visade sig blev Rembrandt känd inte bara för självporträtt, men också med sina realistiska och känslomässiga målningarsom fortfarande kritiseras och diskuteras av konstkännare över hela världen. Förutom van Rijn talar de dock om andra enastående målare, vars namn också har gått till historien.

Rekommenderad: