Innehållsförteckning:

Målningar av ryska konstnärer från 1900 -talet, sålda på världsauktioner för miljoner

Video: Målningar av ryska konstnärer från 1900 -talet, sålda på världsauktioner för miljoner

Video: The rise and fall of the Byzantine Empire - Leonora Neville - YouTube 2024, Maj
Självporträtt av ryska konstnärer under 1900-talet, vars målningar säljer för miljoner. Zinaida Serebryakova, Natalia Goncharova, Tamara de Lempicka

Nästan alla konstdivor under 1900 -talets första hälft, som ursprungligen var från Ryssland, valde Paris som sin fristad för liv och skapelse. Några av dem målade sina bilder bokstavligen för mat, andra - från ett överskott av energi fanns det också de som arbetade outtröttligt för att dränka ut smärtan som plågade kropp och själ. Men alla dessa kvinnor satte en outplånlig prägel på måleriets historia, inte bara med sitt konstnärliga arv, utan också med ödets växlingar.

Fram till början av 1900 -talet visade sig begåvade kvinnor inom konst sporadiskt, vilket berodde på deras sociala status och könsskillnader. De var tvungna att övervinna mycket svåra omständigheter för att ägna sig åt konst.

Men redan under XX -talet har allt förändrats dramatiskt: kvinnor från många länder, tillsammans med män, studerar vid konsthögskolor, deltar i konstnärslivet, ställer ut sina verk på utställningar, är medlemmar i olika kreativa föreningar och juryer.

Och i Ryssland präglades denna period av uppkomsten av en hel galax av begåvade artister: Natalia Goncharova, Alexandra Ekster, Nadezhda Udaltsova, Lyubov Popova, Varvara Stepanova, Olga Rozanova, Vera Khlebnikova och många andra.

Zinaida Serebryakova (1884-1967)

"Bakom toaletten". Självporträtt. (1909). Författare: Zinaida Serebryakova

Serebryakova är en realistisk konstnär som följde i sina förfäders fotspår, vars farfar och farfar var arkitekter, hennes far var en målare och skulptör och hennes farbror var en känd konstnär och kritiker. Från en tidig ålder levde Zinaida i en kreativ atmosfär, så hon började tidigt med att rita, vilket blev hennes öde. Genom att gifta sig med en kusin drabbades hon av skam för alla sina släktingar. Hon var tvungen att emigrera och lämnade sina barn i Ryssland.

Idag säljs konstnärens dukar på konstmarknaden för fantastiska pengar. Och bosatt i Paris var hon tvungen att sälja dem för bara slantar, och för det mesta bara ge dem till kunderna. På grund av fattigdomen som konstnären levde i fick hon till och med göra färger med egna händer.

"På frukost". (1914). Författare: Zinaida Serebryakova

Den mest kända målningen av Zinaida Serebryakova, som gav henne berömmelse och erkännande, är konstnärens självporträtt "Bakom toaletten" (1909). Idag förvaras detta konstnärsverk i Tretyakov -galleriet. Och målningen "At Breakfast" (1914), vars hjältar var Serebryakovas barn, anses vara ett av de bästa barnporträtten.

"Sovande flicka". (1923). Författare: Zinaida Serebryakova

År 2015, på den ryska Sothebys auktion i London, gick målningen "The Sleeping Girl" av konstnären Zinaida Serebryakova under hammaren för 3,85 miljoner pund, vilket uppgick till cirka 5, 9 miljoner dollar. Ursprungligen uppskattades denna målning av experter till 600-900 tusen dollar, men under auktionen ökade priset sex gånger. Duken förvärvades av en samlare som ville vara anonym.

Sov naken. (1929). Författare: Zinaida Serebryakova

Enligt statistiken från tidigare auktioner vill jag notera att flera fler verk utförda av konstnären i nakengenren var framgångsrika på konstmarknaden. Så 2006 (Sotheby's, London) såldes "Reclining Nude" (1930) för 1,7 miljoner dollar och "Sleeping Nude" (1931) - för 1, 4. Under följande år såldes ytterligare tre målningar med nakna kvinnor Serebryakova för totalt 5,5 miljoner dollar.

Ljuger naken. (1934). Författare: Zinaida Serebryakova
Sov naken. (1935). Författare: Zinaida Serebryakova

Natalia Goncharova (1881-1962)

Självporträtt. Författare: Natalia Goncharova

Natalia Goncharova är "avantgardens Amazon" och morfars systerdotter till samma Natalia Nikolaevna Goncharova, och idag är hon en av de dyraste konstnärerna i konsthistorien.

Självporträtt med gula liljor. Författare: Natalia Goncharova

Hon studerade målarnas invecklingar med den berömda målaren och läraren Konstantin Korovin. Därefter tillsammans med sin man - M. F. Larionov, en avantgardistartist, var en av grundarna av föreningen "Donkey's Tail". Och 1915, efter att ha fått en inbjudan från Sergei Diaghilev, lämnade han till Paris för att designa produktioner på Paris Opera and Ballet Theatre.

Blommor. (1912). Författare: Natalia Goncharova

Hittills har Natalia Goncharovas verk på auktionen kringgått priset på alla konstnärers verk i världen. År 2008 slogs prisrekordet i "damkategorin" av målningen "Flowers" (1912), som såldes på Christies auktion för mer än 10,9 miljoner dollar. Denna duk, som kombinerar element av europeisk impressionism och en helt ny riktning skapad av Goncharova och hennes man-den så kallade "rayonismen", anses vara den bästa bland verken av den ryska avantgarden.

Spansk kvinna. (1916). Christie’s, 2010 - 10,7 miljoner dollar. Författare: Natalia Goncharova

Det bör noteras att det totala försäljningspriset för de tidigare tio målningarna av konstnären var mer än 50 miljoner dollar på Christies och Sothebys konstauktioner. Idag finns många av Natalia Goncharovas verk också i Tretyakov -galleriet.

Plocka äpplen. (1909) Christie's, 2007 - $ 9 778 656. Författare: Natalia Goncharova

Tamara de Lempicka (1898 - 1980)

Självporträtt i grön Bugatti. Författare: Tamara de Lempicka

Tamara de Lempicka är en av de mest kända artisterna från 1900 -talets innovativa art deco -riktning. En konstnär med polska rötter, som bodde i S: t Petersburg, i början av de revolutionära händelserna och räddade sin man från fängelset, flyr med honom till Paris. Där kommer hon att träffa sin mentor, Andre Lot. För att vara rättvis ska det sägas att artisten inte kommer att stå upp för ett staffli på grund av ett bra liv.

Sovande kvinna. (1932). Författare: Tamara de Lempicka

Efter att ha sålt alla familjens juveler, upplevt fattigdom och brist på pengar, var Tamara tvungen att komma ihåg hennes teckningsförmåga. André Lot utvecklade och förmedlade kunskapen om syntetisk kubism till henne. Med hjälp av en sådan förenklad version av kubism kunde Tamara skapa sina dukar med en antydan till klassikerna - eleganta kvinnoporträtt och naken, som den parisiska borgerliga ivrigt köpte upp. Hennes verk var mycket framgångsrika, vilket gjorde att konstnären kunde leva en mycket bohemisk livsstil.

Innan andra världskriget utbröt flyttade de Lempicka med sin andra make, baronen, till USA. Och intresset för hennes arbete försvann gradvis. Men på 60 -talet befann sig Art Deco igen på en våg, men redan som en symbol för en svunnen tid. Dock en rejäl prisökning.

Dröm (Rafaela på en grön bakgrund). (1927). Sothebys. New York, 2011 - 8 482 500 $. Upplagt av Tamara de Lempicka

2011, på Sothebys auktion, såldes hennes målning "Dröm (Raphael på en grön bakgrund)" (1927) för $ 8, 48 miljoner satte författarens eget rekord. Tidigare i denna lista var ledarna målningarna "Portrait of Marjorie Ferry" ($ 4, 9 miljoner) och "Portrait of Madame M." ($ 6, 1 miljon).

"Porträtt av Madame M." ($ 6, 1 miljon). (1930). Författare: Tamara de Lempicka
"Porträtt av Marjorie Ferry" (4,9 miljoner dollar). (1932). Författare: Tamara de Lempicka

Alexandra Exter

Alexandra Exter. Foto
Alexandra Exter. Foto

Alexandra Exter är en original och mångfacetterad konstnär, vars kreativa väg var i ständig sökning. Hon, tillsammans med Kazimir Malevich, var en framstående representant för "ryska avantgardeskolan", som stod vid sitt ursprung.

Skisser för föreställningar
Skisser för föreställningar
Skisser för pjäsen. Salome
Skisser för pjäsen. Salome

Hon bodde i Frankrike och var vän med Pablo Picasso, Georges Braque, Guillaume Apollinaire och 1914, när hon återvände från Paris till Ryssland och var väl förtrogen med de europeiska avantgardens senaste prestationer, fängslade hon många ryska konstnärer med nya idéer. I sin tur, under påverkan av författaren till "Svarta torget", fördes konstnären bort av icke-objektiv konst. Under flera år undervisade hon i Kiev, arbetade med Alexander Tairov kammarteater i Moskva. Men 1924 fick hon lämna Paris.

Picknick på stranden. (1928). Christie's, 2006 - 1,269 miljoner dollar. Författare: Alexandra Exter
Venedig. (1925). Olja på duk, sand. Sotheby's, 2009 - 1,05 miljoner pund. Författare: Alexandra Exter

Lyubov Popova (1889 - 1924)

Lyubov Popova. Foto
Lyubov Popova. Foto

Lyubov Popova är en mästare i den ryska avantgarden, målaren och grafikern, professor i VKHUTEMAS, där hon arbetade med Vesnin, Tatlin och Malevich. Genom att låna sin erfarenhet och gå från suprematism till industrimålningens konstruktivism skapade Popova sin egen unika stil, som skilde sig från den "manliga" avantgarden i större dekorativitet. Detta återspeglades i hennes affischmålning och textildesign. Teatern var inte främmande för konstnären: hon dekorerade Meyerholds föreställningar. Lyubov Popova studerade måleri inte bara i Moskva, utan också i Italien och Frankrike. Konstnärens liv blev dock plötsligt kort av skarlagensfeber. Kort innan dess fick hon begrava sin man och son.

Den dyraste avantgardistavlan är Still Life with a Tray, som såldes 2007 på Sotheby's för 3 521 395 dollar.

Stilleben med en bricka. (1915). 3 521 395 USD Säljs 2007. Författare: Lyubov Popova
Kubistisk stadsbild. (1914). 1 920 000 USD. Säljs 1990. Författare: Lyubov Popova
Birsk landskap. (1916). 1 015 355 USD. Säljs 2007. Författare: Lyubov Popova

Om begåvade kvinnliga konstnärer som arbetade under 16-19-talet och bröt stereotyper i konsthistorien i recensionen.

Rekommenderad: