1800 -talets barndomsvärld i målningarna av Gaetano Chierizi, för vilka fantastiska summor betalas ut på auktioner idag

Video: 1800 -talets barndomsvärld i målningarna av Gaetano Chierizi, för vilka fantastiska summor betalas ut på auktioner idag

Video: Beauties Of The Past Brought To Life | Blanche Monnier, Pauline Chase - YouTube 2024, April

Många tittare är intresserade av den dagliga målningen av de gamla mästarna under de senaste århundradena, som inte bara på ett tillförlitligt sätt kunde fånga sitt folks liv i minsta detalj, utan också att stoppa stunder i frysbildsläge. Med särskild rädsla närmade sig några målare barnens tema och skildrade rörande uppriktiga och spontana barn i genrescener. Bland dessa - berömda italienska Gaetano Chierizi, som har en speciell plats i 1800 -talets konsthistoria.

Gaetano Chierici är en italiensk målare från 1700 -talet

Gaetano Chierici är en enastående italiensk målare, en av de mästare som lyckades perfekt skildra livet för vanliga människor i Italien. Överföringen till sina dukar liv av vanliga arbetare och deras barn i alla dess färger och nyanser, lämnade konstnären ett magnifikt galleri av målningar, vilket är det tydligaste beviset för den avlägsna tiden.

Författare: Gaetano Chierizi
Författare: Gaetano Chierizi

Gaetano Chierizi föddes 1838 i den lilla staden Reggio Emilia, vars invånare huvudsakligen var bönder som ägnade sig åt jordbruk. Konstnärens liv är oupplösligt kopplat till detta fantastiskt pittoreska land, tyst och uppriktigt vackert. Under bara åtta år hade konstnären en chans att bo borta från sina hemland i Florens, när han studerade konst. Efter att ha lyckats behärska en målares hantverk återvände han till sin hemstad och bodde där till slutet av hans dagar.

Författare: Gaetano Chierizi
Författare: Gaetano Chierizi

Hans första skapelser ägnades åt det underbara landskapet i detta underbara land. Tjäna oändliga fält, blommande gröna ängar för betesmarker och oändlig blå himmel målades av konstnären till minsta detalj och förvånade betraktaren.

Författare: Gaetano Chierizi
Författare: Gaetano Chierizi

Men den största populariteten och berömmelsen under hans liv förde målaren inte alls pittoreska landskap, utan hushållsmåleri. All efterföljande skapande aktivitet av Gaetano Chierizi var oskiljaktigt förknippad med skildringen av böndernas liv och vardag, eller närmare bestämt deras barn från spädbarn till ungdomar.

Författare: Gaetano Chierizi
Författare: Gaetano Chierizi

Konstnären älskade att observera de små invånarna i hans hemstad, deras vanor, spel och arbete, som de var vana vid från tidig barndom. Han målade med sådan rädsla och ömhet barnen som arbetade på fältet tillsammans med vuxna, tog hand om boskap, visade dem hemma och lekte med sina kamrater på fritiden.

Författare: Gaetano Chierizi
Författare: Gaetano Chierizi

Och det mest fantastiska i konstnärens verk var att Gaetano framställde både barn och vuxna som glada och lyckliga, trots fattigdom och svårigheter i deras liv. Det är därför denna glittrande positiva, mästerligt visade på sina dukar, lockade och fortsätter att locka, för ett och ett halvt sekel sedan, en beundrad allmänhets ögon till hans skapelser.

Författare: Gaetano Chierizi
Författare: Gaetano Chierizi

Utan tvekan var naturens subtila känsla, den berömda italienska mästarens konstnärliga vaksamhet inte en liten hjälp för honom att skapa pittoreska mästerverk. Befälhavaren målade bilder mycket skickligt och trovärdigt och fyllde dem inte bara med positivt, men ibland med god humor.

Författare: Gaetano Chierizi
Författare: Gaetano Chierizi

Och det var inte förvånande att den briljanta konstnärens berömmelse och hans fantastiska verk snart spred sig över hela Europa. Under sin kreativa karriär ställde Gaetano ut sina skapelser för allmänheten i Italien, Milano, Parma, Florens, Paris och Berlin, liksom i USA. Under fyra år i rad visades målningen av den begåvade italienaren med otrolig framgång på Royal Academy of Arts i London.

Författare: Gaetano Chierizi
Författare: Gaetano Chierizi

Och det bör noteras att kostnaden för målningar som visar bondebarn, sålda på kända auktioner i Europa, var så hög under befälhavarens liv att han ansågs vara en ganska förmögen person.

Författare: Gaetano Chierizi
Författare: Gaetano Chierizi

Kännare av måleri rördes djupt av barndomens fyndiga värld på den italienska landsbygden och den skicklighet som konstnären förkroppsligade den i sina målningar. Och det bör noteras att han utan överdrift var en virtuos när han skapade genrescener med de minsta detaljerna i ett fattigt bondeliv.

Författare: Gaetano Chierizi
Författare: Gaetano Chierizi

Konstnären dog i sin hemstad Reggio Emilia på sin egen födelsedag, där några år senare namngavs en lokal konstskola till hans ära.

Författare: Gaetano Chierizi
Författare: Gaetano Chierizi
Författare: Gaetano Chierizi
Författare: Gaetano Chierizi
Författare: Gaetano Chierizi
Författare: Gaetano Chierizi
Författare: Gaetano Chierizi
Författare: Gaetano Chierizi

Fantastiskt måleri Leon Basile Perrault - konstnär från 1800 -talet, som målade barn i stil med sentimental realism som fanns i 1700 -talets konst.

Rekommenderad: