Video: 1800 -talets barndomsvärld i målningarna av Gaetano Chierizi, för vilka fantastiska summor betalas ut på auktioner idag
2024 Författare: Richard Flannagan | [email protected]. Senast ändrad: 2023-12-16 00:18
Många tittare är intresserade av den dagliga målningen av de gamla mästarna under de senaste århundradena, som inte bara på ett tillförlitligt sätt kunde fånga sitt folks liv i minsta detalj, utan också att stoppa stunder i frysbildsläge. Med särskild rädsla närmade sig några målare barnens tema och skildrade rörande uppriktiga och spontana barn i genrescener. Bland dessa - berömda italienska Gaetano Chierizi, som har en speciell plats i 1800 -talets konsthistoria.
Gaetano Chierici är en enastående italiensk målare, en av de mästare som lyckades perfekt skildra livet för vanliga människor i Italien. Överföringen till sina dukar liv av vanliga arbetare och deras barn i alla dess färger och nyanser, lämnade konstnären ett magnifikt galleri av målningar, vilket är det tydligaste beviset för den avlägsna tiden.
Gaetano Chierizi föddes 1838 i den lilla staden Reggio Emilia, vars invånare huvudsakligen var bönder som ägnade sig åt jordbruk. Konstnärens liv är oupplösligt kopplat till detta fantastiskt pittoreska land, tyst och uppriktigt vackert. Under bara åtta år hade konstnären en chans att bo borta från sina hemland i Florens, när han studerade konst. Efter att ha lyckats behärska en målares hantverk återvände han till sin hemstad och bodde där till slutet av hans dagar.
Hans första skapelser ägnades åt det underbara landskapet i detta underbara land. Tjäna oändliga fält, blommande gröna ängar för betesmarker och oändlig blå himmel målades av konstnären till minsta detalj och förvånade betraktaren.
Men den största populariteten och berömmelsen under hans liv förde målaren inte alls pittoreska landskap, utan hushållsmåleri. All efterföljande skapande aktivitet av Gaetano Chierizi var oskiljaktigt förknippad med skildringen av böndernas liv och vardag, eller närmare bestämt deras barn från spädbarn till ungdomar.
Konstnären älskade att observera de små invånarna i hans hemstad, deras vanor, spel och arbete, som de var vana vid från tidig barndom. Han målade med sådan rädsla och ömhet barnen som arbetade på fältet tillsammans med vuxna, tog hand om boskap, visade dem hemma och lekte med sina kamrater på fritiden.
Och det mest fantastiska i konstnärens verk var att Gaetano framställde både barn och vuxna som glada och lyckliga, trots fattigdom och svårigheter i deras liv. Det är därför denna glittrande positiva, mästerligt visade på sina dukar, lockade och fortsätter att locka, för ett och ett halvt sekel sedan, en beundrad allmänhets ögon till hans skapelser.
Utan tvekan var naturens subtila känsla, den berömda italienska mästarens konstnärliga vaksamhet inte en liten hjälp för honom att skapa pittoreska mästerverk. Befälhavaren målade bilder mycket skickligt och trovärdigt och fyllde dem inte bara med positivt, men ibland med god humor.
Och det var inte förvånande att den briljanta konstnärens berömmelse och hans fantastiska verk snart spred sig över hela Europa. Under sin kreativa karriär ställde Gaetano ut sina skapelser för allmänheten i Italien, Milano, Parma, Florens, Paris och Berlin, liksom i USA. Under fyra år i rad visades målningen av den begåvade italienaren med otrolig framgång på Royal Academy of Arts i London.
Och det bör noteras att kostnaden för målningar som visar bondebarn, sålda på kända auktioner i Europa, var så hög under befälhavarens liv att han ansågs vara en ganska förmögen person.
Kännare av måleri rördes djupt av barndomens fyndiga värld på den italienska landsbygden och den skicklighet som konstnären förkroppsligade den i sina målningar. Och det bör noteras att han utan överdrift var en virtuos när han skapade genrescener med de minsta detaljerna i ett fattigt bondeliv.
Konstnären dog i sin hemstad Reggio Emilia på sin egen födelsedag, där några år senare namngavs en lokal konstskola till hans ära.
Fantastiskt måleri Leon Basile Perrault - konstnär från 1800 -talet, som målade barn i stil med sentimental realism som fanns i 1700 -talets konst.
Rekommenderad:
5 sällsynta böcker, för vilka fantastiska summor lades ut på auktioner
Verkliga konstverk och historiska rariteter kan naturligtvis inte uppskattas exakt i monetära termer, eftersom många av dem helt enkelt är ovärderliga. Varje artikel kostar dock så mycket som de är villiga att betala för den, och om varan en gång såldes, är det på detta pris som du kan lita på. I vår recension en historia om fem böcker för vilka rekordmängder betalades på auktioner under olika år. Idag anses de vara de dyraste i världen
Yakutstenar för vilka miljoner betalas: Secrets of the Ghost of the Rose -diamanten och andra sällsynta diamanter
Färgade diamanter är extremt sällsynta i naturen. Ändå finns de fortfarande, och diamanter avskurna från dem kostar fantastiska pengar. Bokstavligen i början av november i år skedde ett skivkontrakt på Sothebys auktion i Genève. En 14,83 karat rosa pärla som heter Rosens spöke gick under hammaren för 26,5 miljoner dollar. Diamanten, vars sällsynthet och skönhet är svår att överskatta, utvanns vid Yakutsk-fyndigheten, där sällsynta exemplar inte ofta finns. I vår publikation av tal
Vilka ryska varor utländska köpmän var redo att köpa för fantastiska summor
Vissa varor från Ryssland kostar mycket pengar. Och dessa är långt ifrån de produkter eller resurser som omedelbart kommer att tänka på. Det fanns produkter som kostade 20 gånger dyrare än röd kaviar, och som var högt värderade av européer. Staten införde monopol på många varor, eftersom intäkterna var enorma och statskassan inte ville dela med någon
Katter för miljoner: 6 tavlor med purrar, säljs på auktioner för fantastiska summor
Moderna konstkännare betalar tiotals eller till och med hundratals miljoner dollar på auktion för Picassos kubiska kvinnor, för Malevichs suprematistkompositioner, för Kandinskys abstrakta målning. Det finns dock dukar i målarkonsten, för vilka samlare också är redo att betala en avsevärd summa. Det här är målningar som visar söta katter som har blivit favoriter för många människor. Denna recension innehåller de 6 dyraste målningarna med katter som säljs på världskonstmarknadsauktioner
Rysslands liv under 1800 -talet i de levande målningarna av den bortglömda konstnären Alexei Korzukhin, som beundras på västerländska auktioner
Namnet på Alexei Ivanovich Korzukhin nämns sällan bland de framstående ryska konstnärerna under 1800 -talet. Men detta gör inte hans kreativa arv mindre betydande i konsthistorien. Korzukhin är en stor konstnär, en av de bästa ryska målarna inom genren, vars namn har glömts bort. Medan hans målningar är riktiga dokumentära bevis på det ryska folkets liv och liv under det senaste århundradet