Innehållsförteckning:

5 sällsynta böcker, för vilka fantastiska summor lades ut på auktioner

Video: 5 sällsynta böcker, för vilka fantastiska summor lades ut på auktioner

Video: Jesus's Prophecy of the Destruction of Jerusalem - YouTube 2024, Maj

Verkliga konstverk och historiska rariteter kan naturligtvis inte uppskattas exakt i monetära termer, eftersom många av dem helt enkelt är ovärderliga. Varje artikel kostar dock så mycket som de är villiga att betala för den, och om varan en gång såldes, är det på detta pris som du kan lita på. I vår recension en historia om fem böcker för vilka rekordmängder betalades ut på auktioner under olika år. Idag anses de vara de dyraste i världen.

Codex Leicester Leonardo da Vinci

30,8 miljoner dollar 1994 på Christies auktion
Sida från Leonardo da Vincis Codex Leicester, c. 1506 g

Det handskrivna manuskriptet, skapat av Leonardo da Vinci, består av 18 ark papper vikta i anteckningsböcker och häftade ihop. 72 sidor täcks av den stora mästarens hand i hans speciella speglade teckensnitt, så posterna kan bara läsas med hjälp av en spegel. Boken skapades i Milano åren 1506-1510. I den skrev Leonardo ner sitt resonemang om naturfenomen. Manuskriptet fick sitt namn mycket senare, när 1717 greven av Leicester blev dess ägare. År 1994 såldes den ovärderliga sällsyntheten på Christies auktion. Den köptes av Microsofts grundare Bill Gates för 30,8 miljoner dollar, vilket gör den till den dyraste boken i mänsklighetens historia. Nu visas boken i tur och ordning på olika museer runt om i världen.

Evangeliet om Henry the Lion

11,7 miljoner dollar 1983 på Sotheby's

Det handskrivna evangeliet om Henry the Lion, c. 1188 f. Kr

Spåret efter detta handskrivna medeltida mästerverk har gått förlorat flera gånger i historien. Det skapades av benediktinermunkar på XII -talet på order av hertigen av Sachsen och Bayern, Henry lejonet. Manuskriptet innehåller 226 handskrivna sidor med 50 vackra miniatyrer. Mästerverket försvann under medeltiden, "flöt ut" en kort stund på 1800 -talet och försvann igen, tills det 1983 säljs av en anonym samlare. Sällsyntheten köptes av den tyska regeringen och har sedan förvarats i biblioteket uppkallat efter baron Augustus i Wolfenbüttel - på de platser där det skapades.

Birds of America av John James Audubon

11,5 miljoner dollar 2010 på Sotheby's

Bladen av "Birds of America" har ett format på 99 x 66 cm, den så kallade "dubbel elefantfolio"

Illustrationerna för den första upplagan av detta album, publicerad i London 1827-1838, trycktes och handmålades sedan med akvareller. För att säkerställa en upplaga på cirka 200 exemplar arbetade 50 personer med detta. Trots de ovanliga illustrationerna anses dessa tomter vara tryckta, och en kopia från Lord Heskeths samling är det dyraste tryck som någonsin sålts. Denna bok är också av stor vetenskaplig betydelse, eftersom den före färgfotograferingens tid bevarade för oss otroligt exakta och anatomiskt korrekta bilder av fåglar, varav många har utrotats under de senaste 200 åren.

The Canterbury Tales av Geoffrey Chaucer

7,5 miljoner dollar 1998 på Christies auktion

Första upplagan av The Canterbury Tales av Geoffrey Chaucer, 1477

Detta arbete i slutet av 1300 -talet förblev oavslutat. Boken i fråga trycktes 1477 på tryckeriet hos den engelska pionjärskrivaren William Caxton i Westminster Abbey. Av de 12 överlevande exemplen finns bara ett i en privat samling, och det var det som lades ut för försäljning 1998. Intressant nog, på 1800 -talet, var detta arbete förbjudet i USA på grund av dess obscenitet, och till denna dag är alla utskrifter kraftigt censurerade och förkortade. Trots detta filmades han flera gånger.

First Folio: Comedies, Chronicles, and Tragedies av William Shakespeare

6,2 miljoner dollar 2001 på Christies auktion

Shakespeares första folio är en av de dyraste böckerna i världen

Denna samling med 36 verk av den store dramatikern publicerades 7 år efter författarens död 1623. Värdet av denna publikation är enormt, om bara för att Shakespeares vänner och medarbetare, av vilka många deltog i hans författares produktioner av pjäser, gjorde ett enormt och svårt jobb och verifierade texterna. Faktum är att vid den tiden fanns det redan många felaktiga prover, omskrivna eller omtryckta med stora fel. I inledningen till den första folio skrev skaparna om detta:

Totalt trycktes 750 exemplar. Cirka 230 har överlevt till denna dag. För rekordhöga 6 miljoner dollar för denna upplaga köptes den 2001 av Paul Allen, medgrundare av Microsoft. Det är intressant att 2006 en annan kopia av den första folio gick under hammaren mycket billigare - för 5,2 miljoner.

Uttalandena från den stora poeten är fortfarande slående i sin noggrannhet. Kanske är det därför hans verk anses vara odödliga: 20 vykort med citat från den stora Shakespeare som fortfarande är relevanta idag.

Rekommenderad: