Innehållsförteckning:

11 dyraste kinesiska konstverk sålda på auktion under de senaste 10 åren

Video: 11 dyraste kinesiska konstverk sålda på auktion under de senaste 10 åren

Video: Ирина Печерникова. Погасшая звезда советского кино - YouTube 2024, April

De största auktionerna har länge dominerats av europeiska mästerverk - från målningar av gamla mästare till popkonst. Men under det senaste decenniet har det skett en betydande förändring runt om i världen: konstverk från andra kulturer dyker allt oftare upp med stor efterfrågan. Ett av de största sprången på marknaden var kinesisk konst, som överträffade även en del europeisk konst i sitt auktionspris.

Landets första konstauktionshus, China Guardian, grundades 1993, snart följt av den statliga China Poly Group 1999, som sedan har blivit världens tredje största auktionshus. Under det senaste decenniet har denna framgång fortsatt att blomstra och kinesisk konst har auktionerats ut till fantastiska priser.

Historien om kinesisk konst har gått igenom många olika stadier, ofta påverkade av imperiets dynastiska förändringar. Av denna anledning är vissa konststilar ofta uppkallade efter dynastin där de gjordes, till exempel Ming -vasen eller Tang -hästen. Denna artikel kommer att fokusera på elva av de dyraste kinesiska mästerverken som sålts på auktioner under de senaste tio åren.

1. Zhao Mengfu

Bokstäverna i bokstäver är lika vackra i stil som i stil. / Foto: m.sfrx.cn

Född 1254, var Zhao Mengfu en forskare, målare och kalligraf för Yuan -dynastin, även om han själv kom från den kejserliga familjen i den tidigare Song -dynastin. Man tror att hans djärva pensel utlöste en revolution i måleriet som så småningom ledde till uppkomsten av det moderna kinesiska landskapet. Förutom sina vackra målningar, som ofta skildrar hästar, övade Zhao kalligrafi i en mängd olika stilar, vilket påverkade de metoder som användes under Ming- och Qing -dynastierna väsentligt.

Skönheten i hans skrivande framgår av två brev som han skickade till sina bröder vid 1300 -talets början. Hans ord, som talar om vemod och broderlig tillgivenhet, skrivs lika graciöst som i mening. Den intima och vackra naturen hos dessa välbevarade dokument garanterade ett högt pris när de säljs av China Guardian 2019, där den vinnande budgivaren betalar över 38 miljoner dollar för konstverket.

2. Pan Tianshou

Utsikt från toppen, 1963. / Foto: google.com

Pan Tianshou, konstnär och konstkritiker från 1900 -talet, utvecklade sina konstnärliga färdigheter som pojke och kopierade illustrationer som han hittade i sina favoritböcker. Under skolåren utövade han kalligrafi, målning och frimärksristningar och gjorde små skapelser för sina vänner och kamrater. Efter avslutad formell utbildning ägnade han sitt liv helt åt konst, skapade många egna verk samt undervisade i ämnet i ett antal skolor och universitet. Tyvärr kom kulturrevolutionen på höjden av Pans karriär, med år av offentlig förnedring och förnekelse följt av anklagelser om spionage, varefter han mötte ökad förföljelse och slutligen dog på sjukhus 1971.

Pans målningar hyllar de konfucianska, buddhistiska och taoistiska begreppen som alltid har inspirerat tidig kinesisk konst, men också innehåller små innovationer som gör hans verk helt unika. Han tog ett traditionellt landskap och lade till finare detaljer som sällan setts i tidigare målningar, och valde också att skildra branta landskap snarare än släta kuperade vyer. Pan var till och med känd för att använda sina fingrar för att lägga till textur i sitt arbete. Alla dessa tekniker finns i The View from the Top, som visar ett stenigt berg, som såldes 2018 för ungefär fyrtio miljoner dollar.

3. Imperial broderad siden tank

Imperial broderad siden tank, 1402-24 / Foto: peregraf.com

Thangi (thangi) kommer från Tibet och är målningar på tyg som bomull eller siden som vanligtvis visar en buddhistisk gudom, scen eller mandala. På grund av deras subtila natur är det sällan en tanka behåller sitt ursprungliga utseende under lång tid. Och ändå finns det konstverk som anses vara de största textilskatterna i världen.

Wicker thangka går tillbaka till den tidiga Ming -dynastin, då sådana föremål skickades till tibetanska kloster, religiösa och sekulära ledare som diplomatiska gåvor. Tanken i fråga skildrar den hårda gudomen Rakta Yamari, omfamnar hans Vajravetali och triumferande står på Yamas kropp, dödens Herre. Dessa figurer omges av en mängd symboliska och estetiska detaljer, som alla är utsökt broderade med största skicklighet. Den vackra tanken såldes på Christie's i Hong Kong 2014 för hela 44 miljoner dollar.

4. Chen Rong

Sex drakar, XIII -talet. / Foto: zhuanlan.zhihu.com

Kinesisk konstnär och politiker Chen Rong, född år 1200, var lite känd för västerländska samlare när hans sex drakar gick på auktion 2017. Detta kan förklara den tyvärr felaktiga uppskattningen som förutspådde att rullningen skulle locka ett erbjudande på mindre än 2 miljoner dollar. Men när hammaren sjönk hade priset skjutit i höjden till nästan femtio miljoner dollar.

Chen blev känd under Song -dynastin för sin skildring av drakar, som var en symbol för kejsaren, och personifierade också Taos mäktiga makt. Rullen som hans drakar visas på innehåller också konstnärens dikt och inskription, som kombinerar poesi, kalligrafi och målning i ett. Six Dragons är ett av de få verk som lämnats kvar av drakmästaren vars dynamiska stil fortsatte att påverka skildringen av dessa mytiska varelser genom århundradena.

5. Huang Binhong

Yellow Mountain, 1955 / Foto: cguardian.com.hk

Konstnären och konstkritikern Huang Binhong levde ett långt liv och hade en fruktbar karriär. Trots att hans konst gick igenom många etapper kulminerade den under de sista åren av hans liv i Peking, där han bodde 1937 till 1948. Där började Huang kombinera de två huvudsakliga kinesiska målningssystemen - bläckmålning och färgmålning - till en innovativ hybrid.

Denna nya stil mottogs inte väl av sina kamrater och samtidiga, men uppskattades av samtida samlare och kritiker. Faktum är att Juan arbete blev så populärt att hans Yellow Mountain såldes till China Guardian 2017 för över femtio miljoner dollar. En av de mest ovanliga sakerna med målningen är att Huang, som då led av en ögonsjukdom, målade det vackra landskapet från minnet och påminde om sina tidigare resor till de natursköna bergen i Anhui -provinsen.

6. Qi Baishi

Eagle sitter på ett tall. / Foto: zhuanlan.zhihu.com

Ett av de mest kontroversiella auktionsresultaten inom kinesisk konst var Qi Baishis örn som låg på en tall. År 2011 dök tavlan upp i China Guardian och såldes för otroligt mycket på cirka sextiosex miljoner dollar, vilket gör den till ett av de dyraste konstverken som någonsin sålts på auktion. En tvist utbröt dock snart och huvudsökanden vägrade att betala med motiveringen att målningen var en falsk.

Problemet förvärras i fallet Qi Baishi av att han tros ha skapat cirka femton tusen separata verk under sin hektiska karriär. Trots att de arbetat under hela 1900 -talet visar Qis arbete inget västerländskt inflytande. Hans akvareller fokuserar på traditionell kinesisk konst, nämligen naturen, och presenteras på ett lyriskt, nyckfullt sätt. I Eagle Sitting on a Pine lyckades konstnären kombinera enkla, djärva drag med en känsla av delikatess och konsistens, som symboliserar egenskaper som hjältemod, styrka och livslängd.

7. Su Shi

Trä och sten, 1037-1101 / Foto: yandex.ua

En av de vetenskapliga tjänstemännen som ansvarade för att driva Song Empire, Su Shi var statsman och diplomat, samt en stor konstnär, prosamästare, en enastående poet och en utmärkt kalligraf. Det är delvis på grund av den mångfacetterade och mycket inflytelserika karaktären av hans karriär som de återstående konstverken är så värdefulla, och hans Wood and Stone såldes på Christies 2018 för nästan sextio miljoner dollar.

Färgmålningen på en handrulle, mer än fem meter lång, visar en konstigt formad sten och ett träd, som tillsammans liknar en levande varelse. Su Shis målning kompletteras med kalligrafi av flera andra konstnärer och kalligrafer från Song -dynastin, inklusive den berömda Mi Fu. Deras ord återspeglar bildens betydelse, talar om tidens gång, naturens kraft och Taos kraft.

8. Huang Tingjian

Di Zhu Ming, 1045-1105 / Foto: twitter.com

Huang Tingjians Di Zhu Ming sålde vid den tiden ett auktionsrekord för det dyraste kinesiska konstverket för en svimlande summa på nästan sextiotre miljoner dollar. Huang ansluter sig till Su Shi som en av fyra kalligrafimästare under Song -dynastin, och detta stycke är hans längsta handskrivna bokrulle som finns idag. Det antas representera en viktig övergång i stil med hans kalligrafi.

Detta mästerverk är en kalligrafisk skildring av Huangs epigraf, ursprungligen skriven av den berömda Tangdynastikanslern Wei Zheng. Tillägget av inskrifter av ett antal senare forskare och konstnärer gjorde arbetet både längre och mer kulturellt (och materiellt) värdefullt.

9. Zhao Wuji

Juni-oktober 1985. / Foto: pinterest.ru

Den kinesiska samtida konstnären Zhao Wuji arbetade outtröttligt i fem månader på sin största och mest framgångsrika målning, som han betecknade juni-oktober 1985. Verket beställdes tidigt samma år av den berömde arkitekten Yuming Bei, med vilken Zhao utvecklade en nära personlig vänskap. deras första möte 1952. Bay behövde ett konstverk för att hänga i huvudbyggnaden i Raffles City-komplexet i Singapore, och Zhao gav en slående tio meter lång målning som kännetecknades av dess öppna och abstrakta komposition, samt dess transcendenta och levande palett. Detta verk har sålts för nästan sextiosex miljoner dollar.

10. Woo Bing

Tio vyer över Lingby rock, ca. 1610. / Foto: lacmaonfire.blogspot.com

Lite är känt om Ming -dynastin konstnären Wu Bin, men det är tydligt från hans arbete att han var en troende buddhist såväl som en skicklig kalligraf och målare. Under sin fruktsamma karriär skapade han mer än ett halvt tusen porträtt av arhats, de som nådde det transcendentala tillståndet Nirvana, men i själva verket är det hans landskap som är mest kända. Wu förmåga att fånga naturens kraft förmedlas också i hans tio målningar av en sten, känd som Lingby -stenen.

Dessa stenbitar från Lingbi County, Anhui -provinsen har uppskattats av kinesiska forskare för deras hållbarhet, resonans, skönhet och känsliga struktur. Nästan tjugoåtta meter lång ger den handskrivna rullningen Wu en panoramautsikt över en sådan sten, åtföljd av en mängd skriven text som också visar sin fantastiska kalligrafi. Avbildad från alla vinklar ger dess tvådimensionella ritningar en panoramautsikt över stenen.

När den visades på auktion 1989 köptes bokrullen för den då monumentala summan på drygt en miljon dollar. Hans återkomst framkallade dock ett ännu mer extravagant bud, och Polys auktion 2010 slutade med ett vinnande bud på sjuttiosju miljoner dollar.

11. Qi Baishi

Tolv liggande skärmar (del 1), 1925. / Foto: google.com

Qi Baishi ligger igen på första plats, med sina "Tolv landskapsskärmar" som håller rekordet för den dyraste kinesiska konstauktionen. En serie landskapsbläckmålningar såldes på Poly auktion 2017 för svindlande 140 miljoner dollar, vilket gjorde Qi till den första kinesiska konstnären som sålde verket för över 100 miljoner dollar.

Tolv liggande skärmar (del 2), 1925. / Foto: google.com

De tolv skärmarna, som skildrar distinkta men ändå sammanhängande landskap med samma storlek och stil, men olika i exakta ämnen, symboliserar den kinesiska tolkningen av skönhet. Tillsammans med invecklad kalligrafi förkroppsligar målningarna naturens kraft och framkallar en känsla av lugn. Han skapade bara ett verk av detta slag. Men sju år senare skapades ytterligare en uppsättning "Tolv landskapsskärmar" för Sichuan militärledare, vilket i sin tur tillförde ännu mer värde till detta arbete.

Läs också om hur japanska motiv framträdde i Claude Monets verk och varför han blev en av de mest älskade konstnärerna i Landet av den stigande solen, där ett museum med en individuellt utformad miljö ägnas åt hans arbete.

Rekommenderad: